Jak dbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo podczas zimowych treningów?
Wysiłek zimą, choć spopularyzowany mniej niż aktywność fizyczna w okresie letnim, niesie ze sobą same korzyści. Otwierają się przed Tobą drzwi do sportów niedostępnych w czasie wakacji. Jeśli Twój nastrój staje się tym gorszy, im szybciej zachodzi słońce, a Twoje ciało doznaje energetycznych spadków i drobnych przeziębień, koniecznie rozpocznij swój trening zimą! Warto jednak wiedzieć, jak go wykonywać w zdrowy i bezpieczny sposób.
Łyżwy, narty, czy sanki?
Jedną z niekwestionowanych zalet nadejścia zimy, jest uprawianie sportów, na które warto czekać cały rok. Możemy wykonywać je na zamkniętych halach treningowych lub np. wyjeżdżając na weekend w góry. Jeśli chcemy stawać się coraz lepsi w uprawianym przez nas sporcie, warto zdecydować się na trenera. Do klasycznych, zimowych dyscyplin należą między innymi:
- hokej,
- łyżwiarstwo,
- narciarstwo,
- saneczkarstwo,
- snowboarding,
- skibob.
Choć nie każda z wymienionych aktywności wymaga profesjonalnego sprzętu lub odzieży, wykonując je, musimy być szczególnie ostrożni. Myśląc nawet o zwyczajnym biegu po zaśnieżonym parku, musimy pamiętać o tym, że w trudniejszych warunkach pogodowych szybciej możemy nabawić się kontuzji, narazić na odmrożenie, a nawet złamać kość!
Ciepłe, wygodne ubranie, jako podstawa bezpiecznego treningu
W trakcie lata wystarczy nam sportowe obuwie, lekka koszulka oraz krótkie spodenki. Mała ilość ubrań nie blokuje nam ruchów i sprawia, że się nie przegrzewamy. Inaczej jednak sytuacja wygląda w trakcie zimy.
Niezależnie od tego, czy trenujemy w zamkniętym pomieszczeniu, czy jesteśmy fanami sportów ekstremalnych na otwartej przestrzeni, nasze ubranie musi nas chronić. Podstawą każdych ćwiczeń, zarówno dla kobiet, mężczyzn oraz dzieci, staną się wygodne spodnie dresowe poliester, czyli z materiału, który świetnie trzyma ciepło i uniemożliwia wychłodzenie ciała. Ich miękka i rozciągliwa struktura nie ograniczy zakresu twoich ruchów.
Do tego poliestrowa bluza, grube skarpety i jesteśmy prawie gotowi. Brakuje jedynie butów – w zależności od uprawianego sportu powinniśmy wybrać obuwie zalecane przez ekspertów np. od narciarstwa lub snowboardingu.
W przypadku codziennej, zimowej przebieżki, należy zdecydować się na wygodne buty z dobrą przyczepnością i trzymające ciepło, taki jak turfy 43. Nietrudno będzie je dopasować do swojej sportowej stylizacji, ze względu na liczne wzory i kolory, które odkryjemy w internetowej ofercie.
Dodatkowa ochrona – dieta, suplementy i wypoczynek
Choć trening w zimie służy polepszeniu się twojej odporności, nie możesz polegać jedynie na długofalowych skutkach ćwiczeń. W pierwszej kolejności zadbaj o swoje zdrowie, wzmacniając organizm. Zbilansuj swoją dietę i dodaj do niej produkty, które możemy potraktować jako naturalne suplementy.
Wprowadź do potraw czosnek, a do herbaty – cytrynę. Zaopatrz się w warzywa i owoce przy każdym posiłku, a w szczególności nie zapomnij o rybach, których tłuszcze wzmocnią twój organizm. Paradoksalnie powinieneś pić jeszcze więcej wody niż podczas lata! Suplementuj witaminę D, której będzie ci brakować tym bardziej, im szybciej zacznie zachodzić słońce.
Poza tym witamina A, cynk i żelazo powinny stać się podstawą twojej suplementacji. Wszystkie te działania należy podeprzeć odpowiednią ilością snu, której w okresie zimowym potrzebujemy więcej, niż gdy energetyzuje nas letnie słońce.
Dbając o swoje ciało zarówno od zewnątrz jak i od wewnątrz sprawisz, że zimowa aktywność fizyczna nie przysporzy Ci problemów zdrowotnych i będziesz mógł cieszyć się ruchem bez ograniczeń!