Jak stosować maskę nawilżającą do włosów – bez efektu puchu

Włos powinien zawierać około 10 procent wody, aby był zdrowy, sypki, gładki i odporny na uszkodzenia. Czasem jednak, głównie z powodu błędów w pielęgnacji i wpływu czynników środowiskowych, traci odpowiedni poziom nawilżenia. Woda szybciej wyparowuje przez rozchylone łuski – wówczas włosy staję się szorstkie i matowe. Stosując maskę nawilżającą, można łatwo nawodnić włosy, ale to nie koniec kłopotów pielęgnacyjnych. Za dużo humektantów sprawi, że włosy będą się puszyć. Jak osiągnąć balans nawilżenia?

Jak zbudowany jest włos?

Aby zrozumieć, czego włosy potrzebują, należy poznać ich budowę. Włos składa się z trzech podstawowych warstw:

  • rdzeń włosa – wewnętrzna warstwa włosa zbudowana między innymi z keratyny;
  • kora włosa – środkowa warstwa włosa zbudowana z keratyny i zawiera pigmenty, które nadają włosom kolor. Kora włosa jest odpowiedzialna za wytrzymałość włosów;
  • osłonka włosa – zewnętrzna warstwa włosa która chroni przed uszkodzeniami i zapobiega utracie ich wilgoci. Osłonka wygląda niczym dachówka zbudowana z łusek. Im bardziej są one rozwarte, tym włosy są bardziej narażone na uszkodzenie (włosy wysokoporowate). Gdy łuski gładko przylegają do kory, włosy są niskoporowate i odporne na utratę wilgoci oraz na uszkodzenia. Przestrzenie między łuskami wypełnia tak zwany cement komórkowy, zwany też warstwą lipidową. Składa się z ceramidów, kwasów tłuszczowych i węglowodanów.

Jak nawilżyć zniszczone włosy?

Gdy warstwa lipidowa ulega uszkodzeniu, włosy nadmiernie tracą wodę – wyparowuje jak przez sito. Aby przywrócić nawilżenie, nie wystarczy na włosy nakładać maskę nawilżającą, ale również uszczelnić warstwę lipidową. Na szczęście regeneracja nawet bardzo zniszczonych i przesuszonych włosów jest możliwa. Jaka nawilżająca maska do włosów jest najlepsza? Gliceryna, aloes, kwas hialuronowy to jedne z najskuteczniejszych składników nawilżających. Zwykle potrzeba jednak więcej niż jednego produktu – jednej dobrej odżywki z humektantami i drugiej regeneracyjnej odżywki lub maski z emolientami. 

Przeczytaj także:  Jak dbać o cerę i skórę w okresie jesienno-zimowym?

Maska nawilżająca do włosów – jakich składników szukać w kosmetykach?

Mocno nawilżającą maskę do włosów wystarczy zaaplikować na włosy raz w tygodniu.  Natomiast po każdym myciu zastosuj odżywkę z zawartością olejków roślinnych. Wybieraj produkty do włosów suchych, farbowanych, kręconych – z zawartością oleju kokosowego, arganowego, jojoba czy innych, które pomogą zrekonstruować warstwę lipidową.  

Metoda OMO – sposób na nawilżenie włosów bez puchu

Jak nawilżyć włosy, aby nie przesadzić z humektantami? Włosy, które mają za dużo wilgoci łatwo się puszą. Dobrze nawilżone włosy są dociążone, ale nie przeciążone – gładkie, lśniące, sypkie i odbite u nasady. Możesz wypróbować metodę OMO – nałóż na wilgotne włosy odżywkę nawilżającą i następnie umyj dwukrotnie włosy delikatnym szamponem. Na koniec nałóż jeszcze raz maskę, ale treściwszą, humektantowo-emolientową. Olejki z maski domkną nawilżenie z włosów i zapobiegną puszeniu. Po spłukaniu maski na końce możesz też nałożyć olejowe lub silikonowe serum, które ochroni końcówki przed uszkodzeniami i elektryzowaniem się.

Przewiń na górę