Objawy choroby POChP. To powinno Cię zaniepokoić
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest poważną chorobą układu oddechowego, w przebiegu której mogą występować nasilające się objawy utrudniające normalne funkcjonowanie. Nieleczona choroba często prowadzi do inwalidztwa i życiowej niesamodzielności, stąd nie należy lekceważyć nawet nieswoistych i z pozoru niegroźnych symptomów chorobowych. O objawach choroby POChP, jej przyczynach i grupach ryzyka, przeczytasz w naszym artykule.
Czym jest POChP i komu zagraża?
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych. Szacunkowo choruje około 380 milionów ludzi, z czego w Polsce około 2 milionów.
Choroba prowadzi do trwałego ograniczenia przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe, co jest związane ze stanem zapalnym w oskrzelach, zmianami w miąższu płuc i w naczyniach płucnych.
POChP wywołuje długotrwała ekspozycja na szkodliwe czynniki środowiskowe, przede wszystkim pyły, gazy oraz dym tytoniowy. Głównymi grupami ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc są:
- Palacze wyrobów tytoniowych– zarówno czynni, bierni, jak i osoby, które rzuciły nałóg.
- Osoby narażone na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem.
- Osoby, które mają kontakt ze szkodliwymi czynnikami w swoim środowisku pracy – można tutaj wymienić górników, hutników, metalurgów, pracowników zakładów chemicznych, sprzątaczki, kosmetyczki, fryzjerki, mechaników samochodowych, rolników, operatorów maszyn czy pracowników budowlanych.
Każda osoba po 40. roku życia, która znajduje się w grupie ryzyka POChP, powinna bacznie obserwować swój organizm i nie lekceważyć nawet łagodnych objawów mogących sugerować tę chorobę. Omawiamy je w dalszej części artykułu.
Oto najczęstsze objawy choroby POChP
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może przez długi czas nie dawać żadnych objawów lub są one na tyle niespecyficzne, że wiele osób przechodzi nad nimi do porządku dziennego, zrzucając je na karb np. palenia wyrobów tytoniowych, alergii sezonowej, zanieczyszczenia powietrza etc.
Objawy z czasem mogą się jednak nasilać i zaostrzyć do tego stopnia, że nie będzie można ich dłużej lekceważyć. Jest to również uzależnione od ogólnego stanu zdrowia oraz występowania chorób współistniejących, jak cukrzyca, osteoporoza, rozstrzenie oskrzeli, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze czy rak płuca.
Wyróżniamy cztery najczęstsze objawy choroby POChP:
- Przewlekły kaszel– w przebiegu POChP obserwuje się kaszel niemający charakteru napadowego, utrzymujący się przez długi czas, zarówno rano i wieczorem, jak i w ciągu dnia, nasilający się pod wpływem czynników drażniących, jak dym tytoniowy, pył, kurz, opary chemiczne etc.
- Duszność– narastająca duszność jest bardzo niepokojącym objawem, który także może sugerować POChP. W początkowej fazie choroby duszność występuje przede wszystkim w trakcie i po wysiłku fizycznym, natomiast w zaawansowanym stadium może towarzyszyć choremu również w fazie spoczynkowej.
- Odkrztuszanie plwociny– plwocina, czyli gęsta wydzielina z płuc, czasami o ropnym charakterze, sugeruje jakiś problem zdrowotny w drogach oddechowych. Jeśli w plwocinie znajdują się ślady krwi, to należy pilnie zgłosić się do lekarza, ponieważ może to być objaw nawet choroby nowotworowej płuca.
- Obniżona tolerancja wysiłku– mówimy tutaj o postępującej awersji do uprawiania sportu, a z czasem do jakiejkolwiek aktywności. Osoby z POChP mają narastające problemy z kondycją, co objawia się m.in. trudnościami z wchodzeniem po schodach, przyniesieniem zakupów, z czasem także z umyciem się, ubraniem, sprzątaniem mieszkania etc.
Więcej o objawach choroby POChP przeczytasz na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/.
Obserwujesz u siebie objawy choroby POChP? Jak najszybciej zgłoś się do lekarza
Nawet mało nasilone objawy choroby POChP wymagają konsultacji lekarskiej. W pierwszej kolejności należy się zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu. To lekarz POZ podejmie decyzję, czy wskazane jest skierowanie pacjenta na konsultację do poradni pulmonologicznej, w której ewentualnie będzie prowadzona dalsza, pogłębiona diagnostyka POChP (bazująca przede wszystkim na badaniu spirometrycznym).
Leczenie POChP
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc powoduje nieodwracalne zmiany w dolnych drogach oddechowych, dlatego nie można jej wyleczyć. Pomimo to choroba poddaje się zarówno profilaktyce, jak i leczeniu.
Dzięki odpowiednio dobranej terapii możliwe jest zmniejszenie nasilenia objawów i tym samym poprawienia jakości życia pacjenta. Warunkiem jest jak najwcześniejsze zgłoszenie się do lekarza, najlepiej od razu po zauważeniu u siebie pierwszych objawów choroby POChP.
Należy pamiętać, że profesjonalna porada nie zastąpi wizyty u lekarza. W przypadku wyrobów medycznych należy pamiętać, aby używać je zawsze zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.